banner

2. Feedback /zpětná vazba pohled na situace z utkání/


09.04.2023 - Oldřich Sládek
počet přečtení: 165
vytvořeno 06.04.2023, upraveno 09.04.2023

Videoukázky z KNBL, ŽBL, 1. ligy mužů i nižších soutěží, včetně zpětné vazby k situacím na hřišti info pro soutěže ČBF - rozhodování ve dvou i třech rozhodčích. 

-------------------------------

Vloženo 6.4.2023

Situace DF na hřišti

mimo standardní feedback zasíláme situaci odpískané diskvalifikující chyby s detailnějším vysvětlením.

VIDEO

Popis herní situace a rozhodnutí rozhodčích na hřišti:

Při nájezdu červeného hráče 24 do koše způsobí žlutý hráč 0 nedovolený kontakt na střílejícího hráče. Rozhodčí na hřišti odpískají faul, který ihned upgradují na nesportovní chybu.

Rozhodčí následně přezkoumají situaci pomocí zařízení IRS. Na základě přezkoumání je původní rozhodnutí rozhodčích zpřísněno na diskvalifikující chybu žlutého hráče 0.

V zápise o utkání rozhodčí popíšou diskvalifikující chybu jako "hrubý faul ve hře" a vyloučení vyhodnotí jako dostatečný trest. 

Analýza řešení situace:

S ohledem na charakter faulu (použití obou rukou bez snahy a možnosti hrát míč), který jednoznačně splňuje kritéria excesivního kontaktu (C2), postupují rozhodčí správně, když okamžitě po zapískání a po analýze situace zpřísňují svoje rozhodnutí na nesportovní chybu. 

V situacích excesivního kontaktu musí rozhodčí zároveň vždy vyhodnotit, zda daná akce již nepřesahuje limity nesportovní chyby a nesplňuje kritéria pro udělení diskvalifikující chyby. Může se jednat buď o samotnou intenzitu kontaktu, která tuto hranici překročí (např. úder pěstí), nebo i o následek, který představuje nebo může představovat zvýšené riziko zranění.

V tomto případě při přezkoumání situace pomocí zařízení IRS rozhodčí správně vyhodnotili, že excesivní kontakt ze strany žlutého hráče 0 způsobil nekontrolovaný pád červeného hráče 24 na zem, aniž by mohl červený hráč dopad jakkoliv regulovat. Jedná se o situaci, která představuje zvýšené riziko zranění, a protože je způsobena hrubým nedovoleným kontaktem ze strany soupeře, je rozhodčími utkání podle článku 38 pravidel basketbalu správně udělena diskvalifikující chyba žlutému hráči 0.

Protože současně diskvalifikující chyba žlutého hráče 0 nesplňuje žádný z vyjmenovaných bodů odstavce II.A.5 Zvláštní části disciplinárního řádu ČBF, mají rozhodčí možnost v zápise označit trest diskvalifikující chyby za dostatečný bez nutnosti zahajovat disciplinární řízení.

----------------------------------------

 

Tyto jednotlivé ukázky z utkání ukazují situace včetně rozhodnutí rozhodčích a nabízí správné řešení v rámci pravidelných vyhodnocení. Toto vždy probíhá po jednotlivých utkáních KNBL, ŽBL a 1.ligy mužů, slouží jako studijní materiál pro rozhodčí i komisaře a také má pomoci pro osvětu v klubech, včetně vysvětlení odborným pohledem jednotlivých situací ze strany komise rozhodčích.

Všechny zprávy

HLAVNÍ PARTNEŘI ČBF

AirBank

AirBank
dělá bankovnictví jednodušeji, bez zbytečností a hvězdiček, férově a narovinu. Zkrátka takové, abyste se pro něj mohli rozhodnout i vy. www.airbank.cz

Kooperativa

KOOPERATIVA
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group je druhou největší pojišťovnou na tuzemském trhu. Byla založena v roce 1991 jako první komerční pojišťovna na území bývalého Československa. www.koop.cz

Skupina ČEZ

Skupina ČEZ
ČEZ, a. s. je největší výrobce elektřiny v České republice a mateřská společnost Skupiny ČEZ, která sdružuje další desítky společností. Značka ČEZ představuje výrobce či dodavatele energií celkem v 7 zemích, a má tak silnou pozici mezi energetikami ve střední a jihovýchodní Evropě. Skupina ČEZ

Tipsport

TIPSPORT
Sázková kancelář Tipsport, největší sázková kancelář v České republice, specializující se na kurzové sázky (především na sportovní události), byla založena v květnu roku 1991. www.tipsport.cz

Hyundai

Hyundai
Hyundai je jihokorejský podnik, jehož výrobní náplní je strojírenská výroba, stavba lodí, chemická výroba, elektronika a výroba automobilů. V ČR v Nošovicích sídlí historicky první výrobní závod Hyundai v Evropě, označován jako jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě. www.hyundai.cz